Zoology překvapila samice varana - bez samce čeká mládě

3. června 2007 v 17:21 |  žvížátka

Zoology překvapila samice varana. Bez samce čeká mláďata

Vylíhnutí osmi mláďat varana komodského netrpělivě čekají o Vánocích, ale nejpozději v lednu, v zoologické zahradě v severoanglickém Chesteru. Biology však nejvíc zaráží fakt, že vejce samice Flora nakladla, aniž byla oplodněna samcem. Uvádí to ve svém nejnovějším čísle časopis Nature.
Ukazuje se, že tito ještěři z indonéského ostrova Komodo jsou schopni se rozmnožovat partenogenezí, tedy samooplodněním, vysvětluje tým badatelů v čele s Phillipem Wattsem z liverpoolské univerzity. Vzhledem k tomu, že jsou varani ohroženi vyhubením, stali se předmětem mezinárodního chovného programu. První čtyři "evropští" varánci se vyklubali na svět v březnu v londýnské zoo.
Genetická analýza provedená na vejcích, která snesla Flora, odhalila, že samice snesla oplodněná vejce, aniž by se předtím spojila se samcem. Partenogeneze představuje jev, se kterým se dosud v řízené záchraně ohrožených populací nepočítalo; přitom jedna jediná neoplodněná samice stačí k založení kolonie.
V přírodě přežívá sotva 4000 varanů komodských a necelou čtvrtinu z nich tvoří dospělé samice. Vzhledem ke své velikosti - jde o největší ještěry na světě, kteří dorůstají přes tři metry délky - stojí na vrcholu potravního žebříčku na ostrovech, které obývají.
Portenogeneze, proces, kdy ve vejci vzniká embryo, aniž došlo k oplodnění samcem, byla zaznamenána u přibližně 70 druhů včetně hadů a ještěrek, avšak u komodských draků byl tento jev registrován poprvé.
Varanice Flora vyrostla v zajetí a nikdy se neocitla ve společnosti samce svého druhu. V zahradě ji chovají společně s její sestrou Nessie.
Zdroj: DNES
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama